Pradžia > Ekogyvenvietės > Siūlymas burtis ir kurtis vakaruose!

Siūlymas burtis ir kurtis vakaruose!

Pusantros savaitės svečiavomės pas laukinį žaliavalgį Tadą Lomaną. Niekada nebuvau gamtos mylėtojas, bet pagyvenęs pas Tadą, supratau, kodėl žmonės kuriasi jau mada tapusiose ekobendruomenėse. Taigi ten, gamtoje, per pirmąsias tris dienas pastebėjome tik komforto trūkumą 🙂 Vėliau, po truputį įsiliejome į gamtos gyvenimo ritmą ir sugrįžo seniai pamiršta vaikiška gyvenimo laisvė. Toks pamirštas pojūtis, kai atsikeli ryte ir gyveni šią dieną taip tarsi ji yra vienintelė. Viena diena – kaip visas gyvenimas.

Niekur nereikia eiti, skubėti, niekam nieko aiškinti ir aiškintis. Atsiranda raminantis nervus laisvės ir lengvumo jausmas. Suvokėme, kad miesto atmosfera nuolat slegia ir verčia suktis, jei nori išgyventi. O juk galima gyventi laisvai Visada. Buvome pas Tado kaimyną Povilą, kuris gyvena jurtoje ir švyti iš laimės. Povilo draugė – iš Prancūzijos, ji dirba mokytoja, o visas atostogas leidžia kartu su juo, jurtoje iš šakų! Jie parodė mums mišką. Seniau maniau, kad miške yra tik mediena ir uodai. Dabar žinau, kad po mišką vaikščioti yra įdomiau nei po miestą. Mes matėme seną ažuolą, sieną iš eglių, labai seniai sugriuvusią sodybą su alėja, mirusį vaismedžių sodą ir rožines žibutes. O kai Tadas papasakojo apie permakultūrą, tai supratau, kad sodyboje yra įdomios veiklos! Pasirodo augalams galima dirbtinai sukurti miško salygas. Panaudojus tokią strategiją, augalai auga palaikydami vieni kitus ir todėl beveik neprižiūrimi gali pilnai išmaitinti žmogų.

Besiklausydamas jau pradėjau mintyse kurti save prižiūrintį sodą, kuris aprūpina mane aukščiausios kokybės žaliu maistu.

Taip pat svečiuodamasis perskaičiau knygą apie molinio namo filosofiją. Kai kam apsimoka sukurti tokią nuomonę, kad namas turi būti brangus ir pastatyti jam reikia specialistų. Juk visiems reikia namų, o tai yra puiki galimybė įvaryti žmones į vergiją bankams. Ar žinote, kad namą galima pasistatyti pačiam? Ar žinote, kad už 10 000 Lt jūsų namas atrodys lygiai taip pat kaip namai statomi už 100 000-300 000 Lt? Kuklesnis namas gali būti pastatytas per vasarą už kelis tūkstančius litų, o Tado namas, manau, išeis beveik nemokamai. Molinis namas apšiltintas šiaudais yra dar ir geresnis už įprastus, o tokių namų istorija siekia gilią senovę. Molis kvėpuoja, o įkaitęs per dieną nuo saulės, visą naktį šildo. Šiaudai yra vienas iš pačių geriausių izoliatorių, o sumaišyti su moliu ir nedega, ir negenda. Ar žinote kodėl jūsų kambariai yra kubo formos? Ogi statybinės medžiagos yra standartinės, nelengva yra pastatyti iš standartinių blokų apvalų namą. Apvalios patalpos atrodo didesnės, nors yra mažesnio ploto, lengviau šildomos ir žymiai komfortabilesnės. Jūs galite savo namą išlipdyti savo rankomis kaip skulptūrą kartu su baldais. Jūs galite užsiauginti savo mišką, kuris atstos prekybos centrą. Jūs galite vėl kaip vaikas smėlyne statyti sau namą, o taip pat auginti maistą. Argi nenuostabu turėti galimybę nekontroliuojamai kurti savo rankomis savo pasaulį?

Štai ką veikia žmonės ekogyvenvietėse. Ekogyvenvietė – tai nėra grįžimas kažkur atgal. Tokie civilizacijos pasiekimai kaip mobilusis telefonas, lengvai prieinamas transportas ir internetas leidžia ne tik dirbti namie, bet ir gyventi gamtoje. Ekogyvenvietėse kuriasi išsilavinę, drąsūs ir atviri žmonės, kurie nori kurti laisvą, natūralų, šviesų pasaulį. Įdomu tai, kad Karina man seniai apie tai pasakojo, bet kol pats neparagavau, nesupratau. Natūralu, kad dabar mes norime įsigyti savo “smėlio dėžę“ ir kartu lipdyti savo laimę. Kadangi gyvename Žemaitijoje, tai čia ieškome ploto ir bendraminčių, kurie norės “žaisti smėlyne“ su mumis. Kartu įkąsime į žemės kainas, kartu dalinsimės pagalba ir leisim laiką. Todėl kviečiame prisijungti prie neokaimo Ekovilio kūrybos. Rašykite mums pasiūlymus kooperuotis adresu zaliavalgiai.lt@gmail.com. Mes Jūsų laukiam!

Alius ir Karina

Kategorijos:Ekogyvenvietės
 1. Egidijus
  2012-05-25 14:47

  Kokios naujienos ar radot ka?

 2. 2012-07-25 08:46

  Turiu nedidelį pastebėjimą – nežinančius žmones trikdo ir klaidina žaliavalgių pavadinimas, nes kiek esu prisiklausęs tai nemažai piliečių mano, kad jūs valgote tik ekologišką žalios spalvos maistą t.y. salotas, agurkus, svogūnus, kopūstus ir pan., nors retas kuris iš jų vėliau prisiminė anglų k. žinias ir atsiminė terminą “raw food“(žalias(neapdirbtas) maistas). 🙂

 3. shyna
  2012-08-05 08:59

  Na, nors ir prijaučiu ekogyvenvietėms, bet man nepatinka viskas, kas perspaustai lenkiama prie kažkurios pusės… Leiskit įnešti šiektiek kitokios šviesos. Kubiukai labai labai seniai atsirado iš esmės todėl, kad medieną lankstyti yra nepatogu, brangu, o tikriausiai ir visai nebūtina. Yra rimtų priežasčių, kodėl mūsų klimate labiau prigijo būtent rąstinė, o ne molinė-šiaudinė statyba. Kitose kultūrose gi net molinė statyba vyko būtent kubiukais. Didelė dalis netiesos, arba galima sakyti netgi nesąmonė, kad tai yra kokia nors komercijos tikslais mums įdiegta forma 🙂 Ką jau padarysi, kad medžiai yra standartiškai tiesūs 🙂 Ir dar – gauti standartinių blokelių, kurie leistų statyti apvalias patalpas yra absoliučiai nesunku. Tik tokios patalpos yra nedėkingos dar ir kombinavimo su gretimomis patalpomis bei apstatymo baldais prasme.

  O štai jurta yra pernešamas, laikinas namas, sugalvotas klajoklių, ir nors viskas apie ją mums yra egzotiška ir patrauklu (esu buvusi labai nemažoje ir šauniai įrengtoje), tačiau paskirtis vistik yra kitokia ir turi daug trūkumų (kai tuo tarpu pagrindinis privalumas – lengvas perkėlimas kiton vieton – mums išvis nėra aktualus)…

  O šiaip šauni idėja eko-kaimų yra. šaunu kad tokie kuriasi. Tik kyla paprastas klausimas – nejaugi niekas Lietuvoje jų nesistato iš medienos? 🙂

 4. 2013-02-03 11:44

  >nejaugi niekas Lietuvoje jų nesistato iš medienos?
  Stato, nors tai nelabai ekologiška, gerokai nešilta deja

 1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: