Pradžia > Įvadas > Apie ką mes čia?

Apie ką mes čia?


Šiuo metu Lietuvoje yra kuriamos 9 įvairaus dydžio ekogyvenvietės bei gausybė pavienių ekosodybų.

Kas tai yra ekosodyba?

Ekosodyba (ekologinė sodyba) yra tokia gyvenamoji vieta, kurioje žmonės stengiasi gyventi ekologiškai, t.y. kuo mažiau kenkdami aplinkai ir sau. Tokioje sodyboje paprastai būna ekologiniai pastatai, sodas, daržas, vandens telkinys, augalų ir gyvūnų įvairovė… Žodžiu, viskas, kas užtikrina žmogui nepriklausomą ir darnų gyvenimo būdą.

Pastatai statomi daugiausiai iš natūralių, vietinių arba ekologiškų medžiagų. Maistas vartojamas kiek galima švaresnis, šviežesnis ir sveikesnis, geriausiu atveju – užsiauginamas savomis rankomis ar surenkamas tiesiai iš gamtos. Tausojanti žemdirbystė užtikrina, kad nekenkiama žemei. Stengiamasi įsikurti taip, kad sodyba jos šeimininkus aprūpintų viskuo ko reikia. Geriausiu atveju, tai būna save išlaikančios sodybos.

Kadangi ekologinės sodybos neįmanomos jeigu už jų tvoros vyksta tarša, todėl reikalingi ir “ekologiniai kaimynai“, kurie taip pat neteršia aplinkos. Sodyba prie sodybos ir susideda ekologinė gyvenvietė (ekogyvenvietė) arba ekokaimas (angliškai – ecovillage, rusiškai – ekoposelenije).

Ekogyvenvietės

Ekogyvenvietės kuriamos visame pasaulyje. Ko gero didžiausia ekogyvenvietė yra kuriama Rusijoje. Joje jau yra apie 3000 gyventojų. Europoje didžiausia gyvenvietė kuriama Italijoje (apie 1000 žmonių). Kitose ES šalyse ekogyvenvietes sudaro šimtai ar dešimtys žmonių. Šalyje ekogyvenviečių dažniausiai būna keletas, o ne viena. Štai pavyzdžiui, Danijoje yra 29 ekogyvenvietės. Jos susijungę į ekogyvenviečių tinklą ir padeda vienos kitoms

Lietuvoje yra kuriamos 9 ekogyvenvietės po 20-60 žmonių. Šiuo metu kuriamas jų tarpusavio palaikymo ir bendradarbiavimo tinklas.

Kam šis tinklas reikalingas?

Ekogyvenviečių tinklas reikalingas tam, kad apsikeisti žiniomis, patirtimi, galbūt net ir produkcija, medžiagomis, įrankiais, idėjomis taip sustiprinant vieniems kitus. Žiniomis ir patirtimi dalinamės ekogyvenviečių suvažiavimuose. Pirmasis buvo 2006 m. Melkio gyvenvietėje, Vilniaus raj. Antrasis planuojamas 2011 metų sausio viduryje, gyvenvietėje prie Alytaus.

Taip pat patirtimi galima dalintis pavieniams žmonėms atvykstant iš vienos gyvenvietės į kitą. Medžiagomis, įrankiais, produkcija gali būti taip pat keičiamasi suvažiavimo metu arba tiesiog atvažiavus. Keistis ir bendradarbiauti, siekti bendrų tikslų nuo šiol padės internetiniai įrankiai: tinklapis, susirašinėjimo grupė.

Susivienyję žmonės yra stipresni ir gali lengviau pasiekti kolektyvinių tikslų: įkurti nuosavą mokyklą, kultūros ir prekybos centrus, įvairią infrastruktūrą ir komunikacijos priemones. Kartu galima bandyti įtakoti vietinę ar nacionalinę politiką prašant ar reikalaujant tam tikrų įstatymų ar potvarkių naudingų ekogyvenviečių ar sodybų šeimininkams.

(bus dar…)

Kategorijos:Įvadas
 1. Darius
  2010-11-23 17:53

  Aš dalyvausiu 🙂 ir manau nemažai Ročkių bendruomenės prisijungs 🙂
  oi laukiam laukiam 🙂

 2. 2011-01-23 20:25

  “Pats trumpiausias atsakymas – veikti.“ –Jozefas Hofmileris

 1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: